Porterstek

Porterstek Crock-Pot

Porterstek är ju så vansinnigt gott – men konstigt nog hade jag aldrig gjort det själv tidigare. Så i söndags bestämde jag mig för att testa, och den här gången fick min Crock-Pot göra jobbet. Resultatet? Magiskt gott! Nästan lika bra som när Sonja, min svärfars sambo, brukade bjuda oss på porterstek när vi kom på besök.

Det blev en riktigt mysig söndagsmiddag för hela familjen, och dessutom flera matlådor till veckan – precis som jag gillar det. Brukar du också passa på att laga långkok på söndagar?

När jag hör ordet porterstek tänker jag alltid på Sonja. Hon serverade den klassiskt med potatis, men jag valde att göra brysselkål till – och det blev minst lika gott, om inte godare.

Eftersom jag undviker både gluten och socker upplevde jag att såsen blev lite väl söt. I originalreceptet ingår ungefär 2 dl svartvinbärssaft, men nästa gång ska jag testa med hälften och se hur det blir. Däremot reagerade jag inte alls på portern, vilket var en positiv överraskning. Jag brukar annars vara väldigt känslig för gluten.

Och du som älskar sås – här kommer ett litet tips! Det blir mycket vätska i Crock-Poten, perfekt att göra en smakrik sås på. Här hemma får jag ofta höra att jag gör för lite sås, men den här gången var det ingen som klagade. Tvärtom – det blev mängder!

Porterstek

Porterstek Crock-Pot

Pernilla Lantz
Äntligen är det dags att göra en Porterstek i Crock-Poten. Den blir verkligen så himla god!
5 from 1 vote
Förberedelser 10 minuter
Tillagningstid 5 timmar
Total tid 5 timmar 10 minuter
Måltid Middag
Kök Sverige
Portioner 6
Kalorier 1 kcal

Utrustning

  • 1 Crock-Pot

Ingredienser
  

  • 1,5 kg Benfri Fransyska
  • 1 flaska Porter öl, 33cl
  • 2 dl Outspädd Svartvinbärs Saft
  • 1 dl Soja – Tamarisoja
  • 1,5 msk Timjan
  • 9 st Torkade Enbär
  • 9 st Svartpepparkorn
  • 4 msk Oxfond
  • 1 st Vitlöksklyfta, krossad
  • 1 st Gul lök, stor

Sås

  • 4-8 dl Sky som du tar sedan från Crock-Poten
  • 2-5 dl Grädde
  • 100 gram Philadelphia ost Philadelphia ost som du smälter ner för att tjocka såsen med ifall du äter LCHF, Keto eller lågkolhydratkost annars reder du med önskat tillbehör.

Instruktioner
 

  • Ta salt och peppar runt hela fransyskan innan du steker den i en stekpanna för att få en fin stekyta runt omkring köttet.
  • Grovhacka den gula löken och krossa vitlöken, lägg den tillsammans med köttet i stekpannan en stund för att löken ska mjukna lite.
  • Därefter lyfter du över allt till din Crock-Pot.
  • Tillsätt sedan alla andra ingredienser så som öl, saften, kryddorna. Rör runt och snurra runt köttet så att allt blandas.
  • I med en kött-termometer i mitten av köttet och sätt på locket. Nu väntar du tills innetemperaturen blir 70 grader.
  • Då stänger du av din Crock-Pot och låter köttet vila en stund innan du paketerar in den i folie.
  • Nu tar du skyn och gör önskad mängd sås. Låt den småputtra ett tag så att alla smakar får gotta till sig. Under tiden kokar du potatis eller gör ugnsrostade brysselkål i ugnen på 200 grader i ca 20-25 minuter.
Porterstek
Bryn steken tillsammans löken och vitlöken innan du lyfter över den till Crock-Poten.
Porterstek
Dessa ingredienser valde jag, Porter öl, saft, fond och kryddorna.
Porterstek
Ner i Crock-Poten och i med termometern. Ses snart!
Porterstek
Titta så fin den blev!

Många har redan provat det här receptet och älskar det – kanske blir det en favorit hos dig också? Lämna gärna en kommentar om du testar, jag blir alltid lika glad att höra hur det gick hemma hos er.

Pernilla Lantz signatur

2 kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Betyg




Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.