
Rostbiff med svampsås och sötpotatis
I somras hittade jag en sötpotatisplanta hos Plantagen som jag köpte och planterade i trädgården.
Snacka om jag blev förvånad när jag drog upp den i helgen, 2 små söta sötpotatisar. Nästa år ska jag testa att köpa de lite tidigare, försöka att få till ett växthus så att de kan bli större än i år.
Men tyvärr fick jag ändå handla ytterligare en till för middagen, hahah mina räckte inte, konstigt va?!?!

Till middag blev det Rostbiff från Gödeberg Gårdsbutik här i Lindome, med svampsås. Såå himla gott, varför gör man inte detta oftare?! Rostbiffen tillagade vi i ugnen på 100 grader och tills innetemperaturen blir 60 grader, då är det klart. Enbart salt och peppar kring köttet. Vill du inte ha rostbiff kan du köpa helbit utav kalv eller något annat gott kött som helbit.
Lågtemp kött i ugnen
Ingredienser
- 1 Rostbiff, Kalv - helt bit
- salt, peppar
Instruktioner
-
Sätt ugnen på 100 grader
-
Sätt i en termometer i köttet så att du kan se vad innetemperaturen är.
-
Låt vara tills innetemperaturen blir 60 grader
-
När köttet fått en innetemperatur på 60 grader tar du ut köttet och packar in i folie och låter den vila ca 20 minuter innan du skär upp det.
Till såsen slängde jag ner lite torkad svamp som svärmor plockade för några år sedan. Byta ut kalvfonden till kantarellfond istället, annars körde jag enl receptet. Mums säger jag bara!

Brunsås
Ingredienser
- 5 dl grädde
- 1 msk En skvätt sockerfri soja Tamarisoja
- 2 msk Kalvfond
- 1 nypa salt, peppar
- 2 msk Philadelphia ost
Instruktioner
-
Blanda samman allt och låt koka upp
-
Sänk värmen till 1:an och låt stå och dra tills maten är klar.

